Futuristické tenisky Nike MAG "McFly" pomáhají léčit Parkinsona

Nejlepší boty, které kdy neexistovaly – to jsou samozavazovací antigravitační tenisky Nike MAG. V legendární filmové trilogii Návrat do budoucnosti je nosil Marty McFly, když odcestoval časem do roku 2015. Osmdesátá léta jsou nenávratně pryč a boty Nike MAG jsou tu v plné parádě!

Na filmovém plátně se v roce 1989 tenisky Nike Air MAG objevily celkem jen na několik desítek sekund. Přesto ihned po premiéře začali fanoušci, kterým futuristický vzhled a svítící podrážky skutečně učarovaly, bombardovat Nike s dotazy ohledně možnosti zakoupení.

To samozřejmě nebylo možné. Tehdy bylo pro filmové účely vyrobeno pouhých deset párů, ve kterých se ovšem nedalo normálně chodit a například napájení k podsvětleným částem bot bylo vedeno drátkem nohavicí z baterie na opasku herce.

Za dvacet let ovšem doba značně pokročila, k dispozici jsou materiály a technologie, které v osmdesátých letech neexistovaly. Do vývoje skutečných tenisek Nike MAG se tedy konečně mohli pustit proslulí Nike designéři Marcus Troy a Tinker Hatfield.

Nakonec se sice na komerční trh nedostaly, ale o to lépe posloužily dobré věci. Všech 1500 párů futuristických tenisek Nike MAG totiž bylo během září vydraženo na eBay a výtěžek byl věnován nadaci Michaela J. Foxe (filmový Marty McFly).

Nadace financuje výzkum léčby Parkinsonovy nemoci, kterou Foxovi v roce 1998 diagnostikovali. Vlastnit pár Nike MAG tenisek se ukázalo být velmi silnou motivací – prodejem série se získalo neuvěřitelných 100 milionů korun! Jeden pár tak průměrně vyšel na téměř 70 tisíc korun, což z každého dělá vysoce ceněný sběratelský kus.

Boty samotné se nakonec svému filmovému vzoru celkem povedeně přibližují, i když jaksi samozřejmě nejsou samozavazující. Posvětlení zajišťují barevné LED diody, napájené z vestavěného akumulátoru, který je potřeba čas od času dobít (adaptér je součástí balení).

Nepředpokládá se sice, že by to někdo chtěl vzhledem k ceně dělat, Nike každopádně v teniskách MAG „McFly“ nedoporučuje provozovat sportovní aktivity :-) Ale stejně bychom je chtěli mít, a moc!